Ze starého nové uděláme

Opravy špaletových oken

Opravy špaletových oken realizujeme po celý rok pokud není teplota nižší než 5°C. Špaletová okna se nejčastěji opravují v památkových zónách kde jsou nedílnou součástí historických budov a vesnických stavení, kde jejich vizuální projev dokresluje výjimečnost stavitelů z dob dávno minulých. Díky montáži dvojskla lze výrazně zlepšit tepelně izolační vlastnosti, ale zároveň zachovat ráz oken tak, že i nadále korespondují s požadavky památkového ústavu. 

Poškození špaletových oken je důsledkem vlivů povětrnostních podmínek. Na nátěry oken a dveří působí UV záření a způsobuje stárnutí nátěrů. Dalším významným vlivem je vlhkost. V důsledku stárnutí nátěrů oken se v nich objevují drobné mikropraskliny přes které proniká vlhkost do samotného dřeva. V několika málo případech se jedná i o hnilobu. Poškození vznikají i v důsledku mechanického poškození, například u dveří v oblasti zámku.

Poškození špaletových oken lze předcházet pravidelnou údržbou oken a dveří. Tuto údržbu lze provádět takzvanými renovačními sadami, které po nanesení přípravku zacelí mikropraskliny v nátěrech oken. Renovační sady lze u nás také objednat.

REPASE ŠPALETOVÝCH OKEN

Repasí špaletových oken se rozumí celkové odstranění nátěru starých oken nebo dveří. Povrch oken se pak musí důkladně obrousit. Případně poškozená či zcela chybějící dřevní hmota je nahrazena výspravou z nového dřeva. Drobné praskliny se tmelí. Tato fáze přípravy povrchu špaletových oken nebo dveří je velice důležitá. Kvalita povrchu určuje finální vzhled špaletových oken nebo dveří. Dalším krokem je nátěr základní barvou. Ta většinou obsahuje impregnaci dřeva proti plísním, houbám nebo škůdcům. Finální nátěr oken nebo dveří se provádí syntetickými barvami v jedné nebo dvou vrstvách nátěru.

Při repasi špaletových oken lze také zlepšit tepelné vlastnosti. To se provádí zateplením špaletových oken. Provádí se dvěma způsoby. První je použití dvojskel. Zde se musí nejdříve špaletová okna profrézovat na větší hloubku skla a z venkovní strany použijeme dřevěné lišty pro přirozený vzhled oken. Pro zlepšení těsnosti oken používáme dva druhy těsnění. Těsnění pro špaletová okna je frézované s drážkou pro lepší vedení a držení těsnění. Silikonové těsnění špaletových oken je nejvhodnější. Takzvané švédské těsnění je pouze nalepovací používá se jen v případech kdy není možné použít těsnění frézované.

Frézované těsnění do drážky

Těsnění díky vyfrézované drážce drží v rámu nebo křídle a nevypadává. Silikonové těsnění přesně vyplní mezeru o jakémkoliv rozměru. Samotná montáž spočívá ve frézování drážky. U frézy je samozřejmě odsávání a práce po nás je čistá. Montáž samotného těsnění je velmi rychlá. Pokud se rozhodujete utěsnit stará okna, jsou prokázané úspory na energii až 25%. Díky dokonalé reflexi těsnění se značně omezí prašnost a hlučnost. Životnost těsnění je 20 let. Těsnění se vyrábí od průměru 4-12 mm. Většinu standardních průměrů máme skladem a jsme schopni zajistit montáž do 1-3 dnů.